Masaż leczniczy kręgosłupa – wykonuje się u osób z dolegliwościami bólowymi w obrębie całego kręgosłupa

Masaż klasyczny kręgosłupa szybko złagodzi ból pleców

W czym tkwi sekret leczniczej mocy masażu?

Masaż leczniczy kręgosłupa i pleców obejmuje masaż całego kręgosłupa, mięśni pleców, mięśni karku i mięśni szyi. Masaż kręgosłupa powoduje rozluźnienie mięśni.

Powszechny jest pogląd, że z masażu może korzystać prawie każdy. Otóż jest kilka wyjątków od tej reguły. Dobry masażysta powinien przed masażem mieć przegotowaną ankietę, w której powinny być wypunktowane choroby, które mogą być przeciwwskazaniem do masażu. Nie należy tego bagatelizować, gdyż zabieg, na który idziemy z przyjemnością, może skończyć się dla nas tragedią.

Do podstawowych stanów będących przeciwwskazaniem do masażu są: wszystkie stany podwyższonej temperatury, ostre stany zapalne stawów, ścięgien mięśni, świeże krwiaki wewnątrzmięśniowe w początkowym okresie leczenia oraz wylewy pourazowe w stawach i mięśniach do dwóch, trzech dni po urazie, zaawansowana osteoporoza oraz ostre stany zapalne (RZS, ZZSK w okresie zaostrzenia).

Choroby skóry

Przeciwwskazaniami są także choroby skóry z występowaniem pęcherzy, wyprysków, także świeże rany, blizny. Nie można korzystać z masażu w zaawansowanej chorobie Burgera i chorobie Reyuno oraz we wczesnym okresie po złamaniu kości.

Choroby wewnętrzne

Z chorób wewnętrznych przeciwwskazanie stanowią: choroba wrzodowa z tendencją do krwawienia z wrzodu, kamica żółciowa i nerkowa oraz stany zapalne dróg żółciowych. Z innych chorób internistycznych należy wymienić: stany zapalne jelit – choroba Leśniowskiego-Crona, wrzodzejace zapalenie jelita grubego, rzekomobłoniaste zapalenie jelita, celiakia, obecność przepuklin oraz zapalenie trzustki, wirusowe zapalenie wątroby, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie otrzewnej, schorzenia o podłożu pasożytniczym.

inne przeciwwskazania

Kolejne przeciwwskazania dotyczą okresu menstruacji u kobiet, okresu ciąży (chociaż podejście do masażu w ciąży, wśród niektórych masażystów, ostatnio się zmienia). Przeciwwskazaniem są także choroby nowotworowe bez względu na złośliwość (wyjątkiem jest masaż ze wskazań lekarskich u pacjentów terminalnych, jako leczenie paliatywne), choroby zakaźne, nie leczone wady serca oraz stany wysokiego ciśnienia (110 rozkurczowe), stan po przebytym zawale serca (2 tyg.), zaawansowana miażdżyca naczyń wieńcowych, świeże stany zapalne zastawek i serca, dusznica bolesna w czasie napadu, żylaki ze zmianami skórnymi oraz zakrzepowe zapalenie żył (do 6 miesięcy po stanie zapalnym).