Przepuklina krążkowa kręgosłupa

Przepuklina krążkowa kręgosłupa jest jedną z częściej występujących obecnie chorób kręgosłupa

Rwa kulszowa

Wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie czy zerwanie z łóżka i nagle czujesz w plecach ostry ból. Jeśli jest tak silny, że nie możesz się ruszyć, pewnie złapała Cię rwa kulszowa. Rwa kulszowa dopada w najmniej oczekiwanych sytuacjach. W odcinku lędźwiowym kręgosłupa pojawia się ostry, kłujący ból (określany jako rwący lub piekący), który przesuwa się wzdłuż pośladków i biodra. Dalej z tyłu uda, przez łydkę zmierza do stopy. Potęguje się przy najmniejszym ruchu.

przepuklina-krazkowa-kregoslupa-lumbago-masaze-leczenie-rehabilitacja-masazysta-warszawa-praga-goclaw
Skąd te kłopoty

Nerw kulszowy powstaje z połączenia kilku korzeni, które wychodzą z kręgosłupa i łączą się w jeden duży nerw biegnący wzdłuż nogi, dlatego dolegliwości odczuwamy również w nodze, choć są powodowane zmianami w kręgosłupie.

Przyczyną bólu jest bowiem ucisk korzenia nerwu kulszowego w miejscu, gdzie opuszcza on kanał kręgosłupa. Przyczyny ucisku na nerw kulszowy mogą być różne.

Najczęściej są to zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa i wypadnięcie krążka międzykręgowego (dysku) na wysokości L4-L5 oraz L5-S1.

Innym powodem może być obrzęk korzonka nerwowego wywołany stałym uciskiem przez zdeformowany krąg, a także zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych.

Do rwy może też dojść na skutek skrzywienia kręgosłupa lub nieprawidłowej budowy miednicy.

Przytrafia się także kobietom w zaawansowanej ciąży, bo dochodzi u nich do przesunięcia się środka ciężkości i niewłaściwego obciążenia kręgosłupa.

Rwie kulszowej towarzyszy skurcz mięśni przykręgosłupowych, który dodatkowo potęguje ból. Prowadzi to do niefizjologicznego ułożenia kręgosłupa, że leżąc na wznak, masz trudności z uniesieniem do góry nogi wyprostowanej w kolanie.

Lumbago

Lumbago lub postrzał, zwany też zespołem bólowym krzyża, jest to zespół bólowy odcinka lędźwiowo – krzyżowego.
Ból odcinka lędźwiowego pojawia się nagle lub stopniowo i towarzyszy mu silne napięcie mięśni tej okolicy.

Przyczynami lumbago mogą być:

zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych

zapalenie stawów krzyżowo – biodrowych, choroba reumatyczna.

Ból promieniuje w kierunku kości krzyżowej i pośladków, czasem na tylne strony ud i pachwin. W okresie ostrym występuje duży ból w okolicy lędźwiowej , nasilający się przy każdym ruchu. Gdy napady lumbaga powtarzają się świadczy to o tworzeniu się przepukliny krążkowej kręgosłupa

PRZEPUKLINA KRĄŻKOWA KRĘGOSŁUPA
JEST JEDNĄ Z CZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCYCH OBECNIE CHORÓB KRĘGOSŁUPA

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Przepuklina krążkowa kręgosłupa

Przepuklina krążkowa kręgosłupa jest jedną z częściej występujących obecnie chorób kręgosłupa

Choć pacjenci mówią o “korzonkach”, to istota tkwi w krążku międzykręgowym, potocznie zwanym dyskiem. Znajduje się on między trzonami kręgów budującymi nasz kręgosłup i pełni nie tylko funkcję łącznika między kręgami, ale także amortyzatora. Składa się z części obwodowej zwanej pierścieniem włóknistym, w środku którego znajduje się jądro miażdżyste. Pierścień jest powiązany z trzonami kręgów, przebiegającymi skośnie w obu kierunkach, silnymi i sprężystymi włóknami.

Z biegiem lat pod wpływem przewlekłych obciążeń, nieprawidłowej postawy ciała, złych warunków pracy krążek międzykręgowy traci swe właściwości stabilizujące i amortyzacyjne. Przyczynia się do tego również tryb życia współczesnego człowieka, w którym jest mało ruchu(większość czasu spędzamy siedząc),co prowadzi do nadwagi i osłabienia mięśni. Czynniki te usposabiają do powstania zmian zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego, który nie ma wtedy możliwości dobrze funkcjonować, nie przenosi więc prawidłowo obciążeń i nie zapewnia już kręgosłupowi wcześniejszej elastyczności. Wszystko to powoduje, że pierścień włóknisty nie może utrzymać w swych granicach jądra miażdżystego, dochodzi do uwypuklenia(wypadnięcia)jądra miażdżystego przez uszkodzony pierścień włóknisty.

Powoduje to ucisk, początkowo na więzadła kręgosłupa, później na nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego, a w końcu na rdzeń kręgowy. Przestrzeń, w której znajdują się korzenie nerwowe, zostaje przez uwypuklone jądro miażdżyste zwężona, nerwy są więc naciągnięte lub uciśnięte, co wywołuje ostry ból. Często mówimy, że w krążku międzykręgowym doszło do powstania przepukliny, jądro galaretowate zmieniło swoje prawidłowe położenie. Potocznie określa się ten stan jako wypadnięcie dysku. Do powstania takich zmian może dojść w każdym odcinku kręgosłupa. Ale najczęściej występują one w odcinkach najbardziej obciążonych i tam, gdzie ruchomość jest największa. Jest to przyczyną trwałych, ciągłych bólów, opadania stopy, zmniejszenia obwodu nóg i przysychania porażonych mięśni w kończynach. Dolegliwości częściej występują u mężczyzn niż u kobiet, przeważnie po 30 roku życia, ale praktycznie dotyczą wszystkich grup wiekowych

Leczenie może być metodą interwencji chirurgicznej i długotrwałą rehabilitacją lub SPECJALISTYCZNYM MASAŻEM

Podstawą właściwego leczenia jest bardzo trafne zdiagnozowanie każdego schorzenia. Warto skorzystać z rezonansu magnetycznego, który pokazuje obraz tkanek miękkich w obrębie kręgosłupa, w tym rdzeń kręgowy, nerwy, więzadła oraz krążki międzykręgowe. Dzięki temu możliwe jest dokładne zlokalizowanie poziomu przepukliny.

Zalecenia w okresie leczenia przepukliny krążkowej

wystrzeganie się pozycji siedzącej unikanie wszelkiego rodzaju czynności domowych,

podnosząc cokolwiek z podłogi, kucnij, zamiast się pochylać na wyprostowanych nogach unikanie wysiłku fizycznego,

torbę na jedno ramię zastąp plecakiem,

zakupy rozkładaj do dwóch siatek, by równo obciążyć obie strony ciała,

unikanie wszelkiego rodzaju ćwiczeń, które mogą przyczynić się do pogłębienia urazu,

unikaj gwałtownych ruchów, nagłych skłonów, obrotów, biegania.

W pierwszym okresie choroby, gdy ostry ból uniemożliwia poruszanie się, najważniejszy jest spokój i leżenie na w miarę twardym łóżku, w wygodnej dla siebie pozycji. Najlepszym sposobem na zmniejszenie bólu jest znalezienie pozycji, która odciąży uciskany korzonek. Wbrew powszechnej opinii nie zawsze jest to pozycja leżąca. Wiele osób woli stać, oszczędzając bolącą nogę, albo siedzieć w najwygodniejszej dla siebie pozycji.

Bezpośrednio po zabiegu oraz przez okres leczenia od 1 do 6 miesięcy aż zakończy się proces regeneracji krążków w nowo ustawionym położeniu pacjent jest bandażowany opaskami elastycznymi o szerokości 15cm w odcinku lędźwiowym lub zabezpieczany pasem rehabilitacyjnym.

REZONANS MAGNETYCZNY PACJENTKI
PRZED ZABIEGAMI I PO ZABIEGACH.

INDYWIDUALNYCH PORAD ORAZ INFORMACJI ODNOŚNIE ZABIEGÓW
TELEFONICZNIE UDZIELAM CODZIENNIE

GABINET MASAŻU LECZNICZEGO I TERAPII MANUALNEJ KRĘGOSŁUPA

Adres:

Ul. Optyków 5b/40 04-175 Warszawa – Gocław, Praga Południe

Telefon:

(+48) 602 468 948
(+48) 22 428 19 69

E-mail:

andrzejbednarek@op.pl

Dojazd autobusami:

Lini 151 przystanek -Rechniewskiego ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego CH Promenada
Lini 168,225,502,514,520,525 przystanek- CH Promenada ul. Ostrobramska

Godziny przyjęć:

Poniedziałek, wtorek, czwartek
w godz: 10÷19
Piątki w godz: 9-15
Po wcześniejszym ustaleniu terminu wizyty

Zapisy na bezpłatne konsultacje oraz zapisy na zabiegi ustalamy telefonicznie: tel. kom. 0 602 468 948 tel. 22 428 19 69 e-mail: andrzejbednarek@op.pl

INDYWIDUALNYCH PORAD ORAZ INFORMACJI ODNOŚNIE ZABIEGÓW TELEFONICZNIE UDZIELAM CODZIENNIE
UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ