Przepuklina krążka międzykręgowego

Krążki międzykręgowe potocznie zwane dyskami, stanowią strukturę kręgosłupa, która występuje między trzonami kręgów i zbudowana jest z jądra miażdżystego otoczonego pierścieniem włóknistym. Ten ostatni utworzony jest przez naprzemiennie przebiegające włókna kolagenowe i elastynowe. Pierścień ten jest zdecydowanie grubszy w części przedniej, natomiast cieńszy w części tylnej. To właśnie ta cienka część najczęściej ulega uszkodzeniom. Wraz z dwoma sąsiednimi kręgami tworzy on segment ruchowy kręgosłupa. Elastyczność segmentu zapewnia odpowiednio uwodnione jądro miażdżyste i umożliwia przenoszenie znacznych obciążeń. Z kolei pierścień włóknisty ma na celu zapobieganie jego przemieszczaniu się. Krążek międzykręgowy nie tylko odpowiada za ruchomość kręgosłupa ale i pełni funkcję amortyzatora. Dzięki dyskom kręgi nie ocierają się o siebie, a ponadto możliwe jest zginanie się, prostowanie oraz wykonywanie ruchów bocznych i obrotowych kręgosłupa.

Może też Cię zainteresować

Migreny

Migrena jest to jednostronny lub obustronny ból głowy występujący okresowo łącznie z zaburzeniami wegetatywnymi i wzrokowymi. Migrena powstaje wskutek mózgowych zaburzeń naczyniowych. W przebiegu napadu można wyróżnić trzy okresy: w pierwszym występują objawy wywołane niedokrwieniem mózgu, w drugim pojawia się silny ból głowy, a w trzecim odczuwa się tępy ból głowy.

Czym jest masaż leczniczy

Masaż leczniczy pobudza przemianę materii i krążenie. Już na samą myśl robi się nam przyjemnie. Ugniatanie, głaskanie, rozciąganie sprawia nam przyjemny ból i przynosi odprężenie. Jest wiele technik masaży. Masaż klasyczny, punktowy, drenażowy, podwodny dają ukojenie różnym częściom ciała. Dobrze wykonany masaż nie tylko przynosi przyjemność, ale również pozwala pozbyć się bólów kręgosłupa, karku, mięśni, a nawet pomaga zwalczyć cellulit.

Osteoporoza

Po 50 roku życia następuje etap starzenia się naszego organizmu. Nieuniknione jest również zmniejszanie masy kostnej szkieletu. Ważne jest tempo tego procesu. Gdy dochodzimy do momentu, gdy masa kostna jest niewystarczająca aby podołać zwykłym obciążeniom mechanicznym – diagnoza brzmi osteoporoza. Osteoporoza to ubytek tkanki kostnej, inaczej zrzeszotnienie kości, prowadzący w konsekwencji do złamań, a co za tym idzie bólów oraz ograniczeń ruchomości. Powikłania złamań bywają często tragiczne.