Skrzywienie kręgosłupa

Wady postawy u dzieci i młodzieży to problem zdrowotny i społeczny

Obserwujemy coraz więcej nieprawidłowości w rozwoju narządu ruchu i statyki ciała u dzieci w wieku szkolnym. Wiek życia, który jest przedmiotem naszych zainteresowań, wymaga szczególnej troski i stworzenia optymalnych warunków dla rozwoju dziecka, bowiem przejście od swobodnego, indywidualnie przez dziecko regulowanego zapotrzebowania na ruch i odpoczynek, do narzuconego, kilkugodzinnego przebywania w szkole w pozycji siedzącej, często w niewłaściwych ławkach, stwarza zagrożenie dla rozwoju prawidłowej postawy ciała. Wszelkiego rodzaju niedopatrzenia i zaniedbania w stwarzaniu odpowiednich warunków rozwoju mogą spowodować utrwalenie się złych nawyków i doprowadzić do zniekształceń w budowie i postawie ciała.

Zadzwoń i umów się na konsultację 602 468 948

Do najczęstszych wad postawy należą:

Boczne skrzywienia kręgosłupa (skolioza)– charakteryzują się odchyleniem osi anatomicznej kręgosłupa. Najczęstszą postacią skoliozy jest skrzywienie prawostronne, zniekształcające klatkę piersiową i znajdujące się w niej narządy. W wyniku tego następuje niewydolność układu krążenia i oddychania oraz zmiany zwyrodnieniowe w układzie ruchu, narastające wraz z wiekiem. Częstymi objawami są również: asymetria barków, łopatek, tułowia, miednicy, głowy, co szpeci sylwetkę i staje się często powodem kompleksów. W tworzeniu skolioz mogą mieć również udział choroby narządów wewnętrznych. Istnieją także skoliozy statyczne, wynikające z zaburzeń statyki ciała. Przyczyną ich powstawania są wszelkiego rodzaju anomalie kończyn dolnych, wpływające na ich długość. Funkcjonalnie krótsza kończyna powoduje skośne ustawienie miednicy i wygięcie kręgosłupa. Leczenie skolioz jest bardzo trudne. Ogólnym celem leczenia jest usunięcie lub zmniejszenie skrzywienia, a jeśli jest to niemożliwe, to przynajmniej zatrzymanie postępu skrzywienia i utrzymanie osiągniętych wyników

Choroba Scheuermanna- kifoza młodzieńcza, jałowa martwica nasad trzonów kręgów, choroba okresu dojrzewania, polegająca na zniekształceniu trzonów kręgów kręgosłupa najczęściej w odcinku piersiowym. Dochodzi do wady postawy wyrażającej się pochyleniem tułowia i tzw. okrągłymi plecami. Zmiany dotyczą kilku sąsiadujących kręgów i lokalizują się głównie w przedniej, środkowej części krążków międzykręgowych i trzonów. Dochodzi do uwypuklenia się zawartości krążka do trzonu pod postacią tzw. guzków Schmorla.

Plecy okrągłe (kifoza) – to nadmierne uwypuklenie fizjologicznej krzywizny piersiowej. Charakterystyczne dla tej wady jest garbienie się, wysuwanie głowy i barków ku przodowi, co powoduje odstawanie łopatek i ich oddalanie. Klatka piersiowa jest spłaszczona, zapadnięta. Skutkiem tych zmian jest ograniczona ruchomość klatki piersiowej, co utrudnia swobodne oddychanie, szczyty płuc są źle przewietrzane, istnieje skłonność do schorzeń dróg oddechowych. Praca serca jest ograniczona, wydolność organizmu zmniejszona. Wada ta może mieć charakter przejściowy, a jej przyczynami mogą być: zmęczenie dziecka pozostającego w czasie dnia zbyt długo w pozycji siedzącej, osłabienie po chorobie, słaby wzrok, chęć ukrycia przez dziewczynki rozwijających się piersi, nadmierna w stosunku do rówieśników wysokość ciała.

Plecy wklęsłe(lordoza) – to nadmierne uwypuklenie fizjologicznej krzywizny lędźwiowej. Charakterystyczne dla tej wady jest zaznaczone wygięcie lordozy lędźwiowej, zaakcentowane przodopochylenie miednicy, brzuch wypięty. Należy wzmacniać mięśnie brzucha i mięśnie pośladkowe.

Do drobnych odchyleń można zaliczyć odstawanie łopatek, asymetrię barków, asymetrię żeber i klatki piersiowej. Wady postawy nasilają się w okresie szkolnym. Okres “szkolny” charakteryzuje się z biologicznego punktu widzenia względną harmonią rozwojową. Źródła niekorzystnych zmian upatruje się w nowych dla dziecka warunkach. Do najczęstszych czynników, zaburzających prawidłową postawę ciała są: niekorzystne pozycje statyczne spowodowane długotrwałym siedzeniem w ławce szkolnej, noszenie dodatkowych ciężarów, czynniki psychiczne (trema, lęk), higieniczno- zdrowotne. Ważna jest stała, systematyczna kontrola rodziców nad prawidłową postawą dziecka podczas wszelkich wykonywanych czynnościach w domu.

DANE KONTAKTOWE

GABINET MASAŻU I TERAPII KRĘGOSŁUPA

 

UL. OPTYKÓW 5B/40

 

04-175 WARSZAWA - GOCŁAW, PRAGA POŁUDNIE

 

PRZYJMUJĘ W PONIEDZIAŁKI, WTORKI, CZWARTKI  W GODZ: 10÷19

PIĄTKI W GODZ: 9-15

PO WCZEŚNIEJSZYM USTALENIU TERMINU WIZYTY

 

DOJAZD AUTOBUSAMI:

LINI 151 PRZYSTANEK -RECHNIEWSKIEGO UL. JANA NOWAKA JEZIORAŃSKIEGO      CH PROMENADA

LINI 168,225,502,514,520,525 PRZYSTANEK-CH PROMENADA UL. OSTROBRAMSKA

 

602 468 948

22 428 19 69

andrzejbednarek@op.pl

ul. Optyków 5B/40

04-175 Warszawa

Zapisy na bezpłatne konsultacje oraz zapisy na zabiegi ustalamy telefonicznie:
tel. kom. 0 602 468 948
tel. 22 428 19 69
e-mail: andrzejbednarek@op.pl
INDYWIDUALNYCH PORAD ORAZ INFORMACJI ODNOŚNIE ZABIEGÓW TELEFONICZNIE UDZIELAM CODZIENNIE