OSTEOPOROZA

Po 50 roku życia następuje etap starzenia się naszego organizmu. Nieuniknione jest również zmniejszanie masy kostnej szkieletu. Ważne jest tempo tego procesu. Gdy dochodzimy do momentu, gdy masa kostna jest niewystarczająca aby podołać zwykłym obciążeniom mechanicznym – diagnoza brzmi osteoporoza. Osteoporoza to ubytek tkanki kostnej, inaczej zrzeszotnienie kości, prowadzący w konsekwencji do złamań, a co za tym idzie bólów oraz ograniczeń ruchomości. Powikłania złamań bywają często tragiczne.

Zadzwoń i umów się na konsultację 602 468 948

Osteoporoza

Osteoporoza na ogół postępuje niepostrzeżenie, a jej pierwszymi objawami są dopiero złamania, poza trzonami kręgów kręgosłupa także kości przedramienia lub szyjki kości udowej. Leczenie zaawansowanej już choroby jest mniej skuteczne (zniszczonej, utraconej kości nie da się odtworzyć) natomiast wczesne wykrycie niekorzystnej tendencji i zastosowanie kuracji zapobiegającej dalszej utracie masy kostnej przynosi bardzo dobre efekty. Wczesna diagnostyka oparta na pomiarze gęstości kości tzw. densytometria u osób po czterdziestym roku życia stanowi element profilaktyki osteoporozy.

Komu zagraża osteoporoza

Decydują o tym tak zwane czynniki ryzyka. Są okoliczności wynikające z cech dziedzicznych i fizjologii naszego organizmu, czyli czynniki wewnętrzne oraz czynniki zewnętrzne, jak odżywianie się czy styl życia. Wieloletnie badania wykazały, że najważniejszymi z nich są: wątła budowa ciała, ustanie miesiączkowania (menopauza) u kobiet, zaawansowany wiek, niedobór wapnia w diecie,brak wysiłku fizycznego, palenie papierosów i alkoholizm. Panowie są również zagrożeni osteoporozą, choć często nie chcą o tym wiedzieć.

Zapobieganie osteoporozie

Zbilansowana dieta bogata w wapń zapewnia mocne i zdrowe kości. Jednym z najlepszych źródeł wapnia jest nabiał i jego przetwory. Należy jednak pamiętać, że oprócz cennego wapnia w produktach tych znajduje się dużo białka. Dlatego pozostałe produkty powinny być dobrane tak aby nie zawierały dużych ilości białka ze względu na to, iż jego nadmiar w produktach może nasilać ubytek wapnia z organizmu. Bardzo ważne jest również uzupełnianie niedoboru witaminy D3. Bogatym, naturalnym źródłem tej witaminy są tłuste ryby takie jak halibut i makrela. Bardzo korzystnie wpływa również światło słoneczne. Jeżeli nasza dieta nie pokrywa zapotrzebowania na wapń – niezbędne jest uzupełnienie go odpowiednimi preparatami. Obecnie istnieje ogromna różnorodność preparatów wapniowych i praktycznie wszystkie dostępne są bez recepty.